Posted by : Adsız 3 Mayıs 2013 Cuma

Gençlik Treni
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen Gençlik Treni projesi tekrar başladı. Üstelik bu sefer yurtdışı da dahil. Detaylı bilgiler içeride.


GSB her yıl olduğu gibi 2013'te de ücretsiz kültürel gezilerine devam ediyor. Bunlardan bir tanesi de Gençlik Treni. Katılımcılar bindikleri trenle belirli güzergahlar arası seyahat edip, belirli illeri geziyorlar. Üstelik bakanlık bu sene Balkan ülkelerini de  programa dahil etmiş.


Bu programı bakanlığın sitesine göre daha basit ve sorulara cevap şeklinde yapacağım. İlk proje hakkında bilgi vereceğim sonra sırasıyla aklınızdaki sorulara cevap verip gezi güzergahlarını belirteceğim.


Gençlik Treni-Bu Memleket Bizim adlı proje 12 Haziran-8 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu projenin amacı gençlerin seyahat etmeleri, yaşıtlarıyla tanışmaları ve kaynaşmaları için düzenlenmektedir. Bu proje gençlerin yurt içi treniyle ülkemizin doğal ve tarihi güzelliklerini yerinde görmelerini, Balkan treni ile de gençlerin balkanlardaki Osmanlı mirasını ve tarihini yerinde görüp keşfetmelerini amaçlamaktadır. 2 hat üzerinde, 2 farklı trenle, 19-29 yaşlarında yaklaşık 2000 gencin katılımıyla gerçekleştirilecek bir (trenle) seyahat projesidir. 2 farklı trenden teki sadece kız, diğeri ise erkek katılımcılar içindir. Karma gezi yoktur. 

Güzergah Bilgileri ; 
Balkanlar

Balkan Gençlik Treni: Edirne-Bükreş-Budapeşte-Zagreb-Saraybosna-Belgrad-Üsküp-Selanik
Açıklama ; Projedeki yutdışı seyahat güzergahıdır. Tren İstanbul'dan kalkacak yani bu güzergaha başvurmak isteyen kişiler eğer farklı bir ildeyse İstanbul'a kendi imkanlarıyla masraflarını karşılayıp gelecektir.
Trene bindikten sonra hiç bir ücret alınmayacaktır. Diğer bir soru ise pasaport ve vize. Bu seyahate katılmaya hak kazanan kişilerin vize ve pasaportu bakanlık tarafından karşılanacak.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------
güzergahlar

Efeler Gençlik Treni: İzmir-Konya-Adana-Gaziantep
Açıklama ;  Bu güzergahın kalkış yeri İzmir'dir. Katılımcılar arklı bir ilden geliyorsa kalkış yerine kadar kendi imkanlarıyla gelecektir.


Şahinbey Gençlik Treni:  Gaziantep-Malatya-Sivas-Erzurum-Kars
Açıklama ;  Bu güzergahın kalkış yeri Gaziantep'dir. Katılımcılar arklı bir ilden geliyorsa kalkış yerine kadar kendi imkanlarıyla gelecektir.

Kafkas Gençlik Treni: Kars-Erzurum-Sivas-Amasya-Samsun
Açıklama ;  Bu güzergahın kalkış yeri Kars-Erzurum'dur. Katılımcılar arklı bir ilden geliyorsa kalkış yerine kadar kendi imkanlarıyla gelecektir.

İstiklal Gençlik Treni: Samsun-Sivas-Malatya-Diyarbakır
Açıklama ;  Bu güzergahın kalkış yeri Samsun'dur. Katılımcılar arklı bir ilden geliyorsa kalkış yerine kadar kendi imkanlarıyla gelecektir.

Dicle Gençlik Treni: Diyarbakır-Sivas-Kayseri-Ankara
Açıklama ;  Bu güzergahın kalkış yeri Diyarbakır'dır. Katılımcılar arklı bir ilden geliyorsa kalkış yerine kadar kendi imkanlarıyla gelecektir.

Seğmenler Gençlik Treni: Ankara-Kayseri-Malatya-Adana
Açıklama ;  Bu güzergahın kalkış yeri Ankara'dır. Katılımcılar arklı bir ilden geliyorsa kalkış yerine kadar kendi imkanlarıyla gelecektir.

Çukurova Gençlik Treni: Adana-Malatya-Kayseri-Ankara
Açıklama ;  Bu güzergahın kalkış yeri Adana'dır. Katılımcılar arklı bir ilden geliyorsa kalkış yerine kadar kendi imkanlarıyla gelecektir.

güzergahlarının kullanılması planlanmakta olup bahsi geçen illerde de geziler planlanmaktadır.

Katılımcıların seyahat süresi boyunca tüm giderleri Bakanlık tarafından karşılanacaktır. Katılımcılar ikişer yataklı kompartımanlarda seyahat edecek olup, katılımcıların iletişim ihtiyaçları için yemekli vagonlarda internet hizmeti ücretsiz olarak sunulacaktır.

Balkan treni başvuruları 15 mayıs, yurt içi treni başvuruları 31 mayıs' ta sona erecektir.

Asil ve yedek listelerde yer alan gençlerin (daha sonra ilan edilecek tarihe kadar) nüfus cüzdanı fotokopilerini Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerine teslim etmeleri gerekmektedir.


Başvuru adresi ; gencliktreni.gsb.gov.tr

60 Responses so far.

Leave a Reply

Subscribe to Posts | Subscribe to Comments

En Kültürlüler

İzleyiciler

Alt Kategoriler

Blog Arşiv

Asla Vazgeçmeyenler

- Güç ve güveni hep dışımda aradım. Ama bunlar, insanın içinden gelir ve hep oradadır.
(Sigmund Freud)

- Dünya üzerinde en güçlü silah, ateşlenmiş insan ruhudur.
(Marshall Foch)

- Onların peşinden gidebilecek cesaretiniz ve yeterli özgüveniniz varsa, bütün rüyalar gerçek olabilir.
(Walt Disney)
Blogger tarafından desteklenmektedir.

- Copyright © Kültür Yaşa -Metrominimalist- Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -