Posted by : Kürsü 1 Aralık 2014 Pazartesi

20'li Yaşlada Nasıl Olmalısınız?
20’li yaşlarda birçok açıdan hayatınızda geçiş noktası olma özelliği taşırlar. Peki kafanızda kurduğunuz o orta yaşlı başarılı kişi olmayı gerçekten başarmak için bu yıllarda neleri alışkanlık haline getirmeli?

Arkadaşlıklar: Hayatınızda kilit yer teşkil eden insanlar olsun. Danışabileceğiniz, güvenebileceğiniz. Yeni ilişkilere de açık olmak ve 20’li yaşlarınızda yeni insanlarla tanışmayı bir alışkanlık haline getirmek oldukça önemlidir. Böylece ne zaman kimi arayacağınızı bilirsiniz, onlar da sizin diyaloğa açık olduğunuzu bilir. Kendinizden yaşça büyük ya da küçük insanlarla da arkadaş olmayı ihmal etmeyin. Bunların her biri bambaşka bir hayatı temsil eder ve bakış açınız için faydalıdır.

Gezmek: Gezebilmek için her fırsatı kullanın. Başka şehirlere başka ülkelere gitmek artık göründüğü kadar zor değil. Okurken üzerine para alarak bile bunu yapabilirsiniz. 20’li yıllarınızda zamanını harcayabileceğiniz en verimli işlerden biri ne yapıp ne edip yeni yerler görmenin yöntemlerini öğrenmektir.

>> Gençler için, ücretsiz yurt dışına çıkma yolları için; tıklayınız. <<

Kendi bildiğinizi okuyun: Yaşça büyük arkadaşlarınızın, ailenizin fikirlerini dinlemeyi ihmal etmeyin elbette, ama bu bile bir yere kadar. Ne zaman kendi bildiğinizi okuyacağınızı iyi bilin. Başkalarının ne düşündüğüyle, sizi nasıl yargılayacaklarını düşünerek hayatta başarılı olamazsınız. Kararlarınızın arkasında durmak 20’lerde öğrenilecek bir harekettir.

Spor: Birçoğumuzun buna üşenir ama bu kendinize uygun olan sporu henüz bulmadığınız anlamına geliyor olabilir. Denemeye devam edin, koşamıyorsanız yüzmeyi iyi beceriyor olabilirsiniz ve sizi heyecanlandıracak sporu bulduğunuzda buna pişman olmayacaksınız.

>> Şehrinizdeki Gençlik Merkezlerinde çeşitli spor dallarını deneyebilirsiniz! <<

Ön yargılarınızdan kurtulmuş olun: Belli bir yaşa gelmiş olup hala geniş düşünemeyen insanlar gerçekten de biraz çekilmezdir. 20’lerinizde ön yargılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacak deneyimler edinmeniz, bir ön yargınız varsa bunun mantıklı olup olmadığı üzerine iki dakikanızı ayırıp düşünmüş olmanız gerekiyor.

Para biriktirmeyi öğrenin: Bunun için 20’lerinize kalmamış olsanız iyi olur. Üniversite yıllarında birçok öğrenci devlet kredisiyle okur. Sonrasında bunları nasıl ödeyeceğinizin bir planını yapmak erkenden aradan çıkarılması gereken bir iştir. Tabii bir de gezmek için de paraya ihtiyacınız olacak!

>> Bunun için "Para Kaybetme Hataları" adlı yazı dizimizi okuyabilirsiniz. <<

Kişiliğinizi iyi bilin: Kendinizi tanımak, geleceğinize yapacağınız en önemli yatırımdır. Zayıflıklarınızı ve güçlü yanlarınızı bilin, öz eleştiri yapmaktan çekinmeyin, hatalarınızla barışın ve onlardan ders alın.

Öğrenmeye devam edin: Hangi yaşa gelirsek gelelim, bilmediğimiz çok şey var! Sanat, doğa, eski Çince… Beyninizdeki soru işaretlerinin yaşı yoktur.

Zamanınızı iyi kullanmayı öğrenin: Aklınızda üretebilen ve başarabilen bir insan olmak varsa bu olmadan olmaz. Kendi zamanınızı kendi ihtiyaçlarınıza göre programlamayı öğrenmiş olmak, size her zaman daha büyük işler başarmak için vakit sağlayacak.

>> "Zamanınız Size Kalsın" ve "Zaman Hırsızlarınız" var yazılarımıza bir göz atın. <<

Leave a Reply

Subscribe to Posts | Subscribe to Comments

En Kültürlüler

İzleyiciler

Alt Kategoriler

Asla Vazgeçmeyenler

- Güç ve güveni hep dışımda aradım. Ama bunlar, insanın içinden gelir ve hep oradadır.
(Sigmund Freud)

- Dünya üzerinde en güçlü silah, ateşlenmiş insan ruhudur.
(Marshall Foch)

- Onların peşinden gidebilecek cesaretiniz ve yeterli özgüveniniz varsa, bütün rüyalar gerçek olabilir.
(Walt Disney)
Blogger tarafından desteklenmektedir.

- Copyright © Kültür Yaşa -Metrominimalist- Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -