Posted by : Adsız 13 Ekim 2013 Pazar

Helal Sertifikası 
Son zamanlarda dikkatinizi çekti mi bilmem ama büyük fast-food satış yerleri bu sertifikayı asmaya başladı. Peki, bu Helal Sertifikası nedir?

Fast-food yiyecekler başta olmak üzere kesilen etlerin helal olmadığı konusunda tartışmalar çıktı ve çıkmaya devam ediyor derken bir de Helal Sertifikası çıktı. Dün bir fast food işletmesinde bu ilanı görünce biz gençlik olarak çok ve sok tükettiğimiz bu ürünlerin helal mi değil mi tartışmasına en azından biraz olsun yardımcı olacak Helal Sertifikası'nın ne olduğunu anlatmaya çalışacağım. 

Şüphesiz bizim için helal etin önemi dinimiz yönünden başta gelmektedir. Bu sertifika, İslami kurallara uyularak hazırlanan ürünlere ve yapılacak hizmetlere veriliyor. Domuz, domuz eti ve domuz ürünleri, islami usule uygun kesilmemiş hayvanlar, kesilmeden önce ölmüş hayvanlar, alkol ve sarhoşluk veren maddeler, herhangi bir katkı maddesi barındıran ürünler bu Helal Sertifikası'nı alamıyorlar. Helal Sertifikası'nı alan firmalar en azından biraz olsun iç rahatlığıyla tüketilebilecek ürünler sınıfına giriyor. 

Fakat iç acıtan kısmı (en azından benim!) bu standartı bizim değilde ilk olarak Malezya'nın çıkartmış olması. Evet, Helal Sertifikası ilk olarak Malezya'da ortaya çıkmış ve standartlarını belirlemişlerdir. 

Akıllara başka bir soru daha gelecek: Nasıl belirliyorlar helal olup olmadığını ? diyeceksiniz. 
Ürünün hammaddesinden başlayıp tüketim haline gelene kadar bütün işlemlerinde, ürün bileşiminde bütün madde ve katkı maddelerini, ürünün menşeini, temin edilişini ve kesim yollarını denetleyip, analiz ettikten sonra sertifika alınabiliyor. 

Leave a Reply

Subscribe to Posts | Subscribe to Comments

En Kültürlüler

İzleyiciler

Alt Kategoriler

Asla Vazgeçmeyenler

- Güç ve güveni hep dışımda aradım. Ama bunlar, insanın içinden gelir ve hep oradadır.
(Sigmund Freud)

- Dünya üzerinde en güçlü silah, ateşlenmiş insan ruhudur.
(Marshall Foch)

- Onların peşinden gidebilecek cesaretiniz ve yeterli özgüveniniz varsa, bütün rüyalar gerçek olabilir.
(Walt Disney)
Blogger tarafından desteklenmektedir.

- Copyright © Kültür Yaşa -Metrominimalist- Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -