Posted by : Adsız 9 Kasım 2012 Cuma

Kan bağışı
Kan bağışı hakkında biraz araştırma yaptım, bakın bize ne yararlar sağlıyor.Aslında herkes birileri kan verirken, aslında kendilerininde kan vermek istediğini ama zamanı olmadığı, fırsatı olmadığı, korktuğu, kanının az olduğunu düşünür.

Zamanınız ne kadar az olabilir gezerken ? Bir pazar günü çıkın ve bağış için en fazla yarım saatiniz gidecektir. Tecrübeliyim biliyorum. fırsattan kastım ; kan toplayacak kişilerin hiç denk gelmediğidir. Şehrinizdeki kan merkezlerini ziyaret edebilirsiniz seve seve yardımcı olacaklardır. kokuya gelirsek. Kan verme talebini tamamladıktan sonra bir damla kan alıp inceliyorlar ve uygunsa alıyorlar sizden yada doldurduğunuz formdan direk elenebiliyorsunuz bu yüzden korkmaya gerek yok. Bayılma durumunda ise size bağlanan cihaz, bayıldığınız anda ötmeye başlıyor çalışanların duyamama ihtimali yok ve hemen oracıkta kesiyorlar kan alımını veya size soruyorlar devam etmek ister misiniz diyerek. Başka önyargı veya gerekçe kalmadığına göre asıl önemli kısma geçelim.

Evet kan verip hayat kurtarabiliriz fakat bize de bir sürü yararı var ;Verilen kanın yerine, hemen vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, bağışçı daha dinç ve canlı olur.
Kandaki yüksek yağ oranı düşer.
Kan bağışı kalp krizi ihtimalini %90 azaltır.
Kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur.
Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutar,
Kan bağışçısı her kan verdiğinde:
AIDS , Hepatit B , Hepatit C , Sifiliz
Kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanmış olur.
Trafik kazasında yaralanan bir kimsenin, kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, kan bulunmazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının, size verdiği manevi duygu ölçüsüzdür. Bağışınız çok insancıl ve onurlu bir davranıştır.

Sürekli ve düzenli kan bağışlayan kişilere ;
10 bağışta Bronz Madalya
25 bağışta Gümüş Madalya
35 bağışta Altın Madalya
40 bağışta Plaket verilerek taltif edilir.

Kan bağışında bulunanlara KAN SİGORTA KARTI verilir. Bu kart gerçekleşmesini arzu etmediğimiz acil kan ihtiyaçlarında size ve soyadınızı taşıyan tüm yakınlarınıza tüm Kızılay Kan Merkezlerinden azami öncelikli kan alma ve sosyal güvencesi olmayanlar için ücretsiz kan temin edilmede kullanılır.


Leave a Reply

Subscribe to Posts | Subscribe to Comments

En Kültürlüler

İzleyiciler

Alt Kategoriler

Asla Vazgeçmeyenler

- Güç ve güveni hep dışımda aradım. Ama bunlar, insanın içinden gelir ve hep oradadır.
(Sigmund Freud)

- Dünya üzerinde en güçlü silah, ateşlenmiş insan ruhudur.
(Marshall Foch)

- Onların peşinden gidebilecek cesaretiniz ve yeterli özgüveniniz varsa, bütün rüyalar gerçek olabilir.
(Walt Disney)
Blogger tarafından desteklenmektedir.

- Copyright © Kültür Yaşa -Metrominimalist- Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -