Posted by : Adsız 3 Mart 2016 Perşembe

Sunum
Hayatın bir parçası olan sunum hazırlamak kişilerin kariyerlerinde etkin bir rol oynuyor. Sunum, gerek eğitiminizi gerekse işinizi olumlu etkileyebildiği gibi yapılan hatalar yüzünden istenmeyen eleştirilere maruz kalmaya neden olabilir.Sunumun başarısını içeriği ve kalitesi belirlediği gibi sunum yapan kişinin jest ve mimikleri, dili ve zamanı doğru kullanabilmesi gibi etkenler de önemlidir.

Sunum hazırlarken dikkat edilmesi gereken esaslar şöyledir:

 1. Sunumda ayrıntılara çok fazla girmemek gerekir. Ayrıntılar sunumu yapan kişiye zaman sıkıntısı yaşatabildiği gibi dinleyenlerinde sıkılma ihtimalini arttırabilir.
 2. Sunum hazırlanırken yazı fontlarına dikkat edilmelidir. Karmaşık, anlaşılması zor, göz yoran yazı fontları okunmayı zorlaştırdığı gibi sunumun kalitesini düşüren etkenler arasındadır.
 3. Cümle içindeki önemi noktaları veya vurgulanmak istenen noktaların renklerini değiştirmek faydalı olacaktır.
 4. Sunumlarda yapılan genel hata sunumu eğlenceli kılmak adına fazla animasyon ve video kullanmaktır. Sunumda temel amaç dinleyicilerin tüm dikkatini toplayıp sunumdaki bilgileri dinleyicilere verimli bir biçimde aktarmaktır. Ancak kullanılan animasyonlar ve videoların fazla olması toplanılan ilgiyi dağıttığı gibi verilen bilgilerdeki verimliliği de düşürecektir.
 5. Sunum yapan kişinin konumu ile gösterilen sunumların aynı doğrultuda olmasına dikkat edilmelidir.
 6. Konuşma sırasında geçiş yapılan sunumların sayısı arttıkça dinleyicilerin ilgisi dağılabilir.
 7. Sunum esnasında kullanılacak grafikler, söylenenleri destekleyici nitelikte olacağından dinleyicinin ilgisini çekebilir.
 8. Sunum sırasında karşılaşılan en büyük sorunlardan biri de sunumu yapan kişinin fazla heyecana kapılıp söyledikleriyle sunum arasında bağlantı kuramaması, söyleyeceklerini unutması gibi sebeplerdir. Karşılaşılan bu sorunlar, sunumun verimini ciddi oranda düşürdüğü gibi dinleyicilerden de olumsuz tepki alınmasına neden olabilir. Bu durumu önlemek için sunuma çıkmadan önce yapılan provalar heyecanı önleyip, kişiyi sunuma hazır hale getirecektir. Sunuma çıkmadan önce minimum 2 defa prova yapılması tavsiye edilir.
 9. Sunumda asıl önemli olan sunumun içeriğidir. Bu nedenle sunum başında kişi kendini anlatırken aşırıya kaçmamalıdır.
 10. Sunum sırasında dinleyiciyle göz teması kurmaktan kaçınmamak gerekir. Bu, dinleyicilerin sunuma olan ilgisini arttıracaktır.
 11. Sunum esnasında kullanılan dilin anlaşılabilir olması çok önemlidir. Çünkü sunum sırasında söylenenlerin herkesin anlayabileceği üslupta olması sunumun kalitesini arttıracaktır.
 12. Sunumun son kısımlarını dinleyiciyle soru cevap şeklinde geçirmek iletilerin ne derece anlaşılabilir olduğunu gösterir ve geri dönüşler alınmasını sağlayabilir.

Daha önceki yazılarımız "Sunum Yapma Önerileri" ve "Sunum Yapma Önerileri 2" da göz atıp, tüm bu maddeleri birleştirebilir ve yapacağınız sunumla kariyerinizi olumlu sonuçlandırabilirsiniz.


Leave a Reply

Subscribe to Posts | Subscribe to Comments

En Kültürlüler

İzleyiciler

Alt Kategoriler

Asla Vazgeçmeyenler

- Güç ve güveni hep dışımda aradım. Ama bunlar, insanın içinden gelir ve hep oradadır.
(Sigmund Freud)

- Dünya üzerinde en güçlü silah, ateşlenmiş insan ruhudur.
(Marshall Foch)

- Onların peşinden gidebilecek cesaretiniz ve yeterli özgüveniniz varsa, bütün rüyalar gerçek olabilir.
(Walt Disney)
Blogger tarafından desteklenmektedir.

- Copyright © Kültür Yaşa -Metrominimalist- Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -