Posted by : Adsız 26 Kasım 2013 Salı


Hürriyet, internet girişimciliği için bir adım attı ve Hürriyet Garage ile karşımızda... Sadece üniversite öğrencilerinin katılabileceği bu programın detayları şu şekilde...


Hürriyet Garage, üç aşamadan oluşuyor. İlk turda 21 Aralık tarihine kadar gelen başvurular arasından seçilecek girişimciler, 29 Ocak-2 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek olan Girişimcilik Kampı’na katılmaya hak kazanıyor !

İstanbul dışında gerçekleşecek olan ve sektörden önemli isimlerin katılacağı kamp sırasında girişimcilere çok sayıda konuda önemli bilgiler verilecek. Kamp sonrasında ise 3 proje Hürriyet Garage’dan;
  • danışmanlık, 
  • ofis,
  • başlangıç sermayesi destekleri almaya hak kazanacak.

Hürriyet Garage’da ofis, başlangıç sermayesi ve danışmanlık gibi destekleri arkasına alan 3 girişim, 1 ay sonunda seçici kurulun karşısına çıkacak. Bu aşamada girişimler Hürriyet Garage’dan yatırım desteği alıp şirketleşebilir veya ekip değerli görülürse girişimcilere Hürriyet Grubu bünyesinde iş teklif edilebilir. Hürriyet Garage’a yalnızca üniversite öğrencileri katılabiliyor.

Hürriyet Garage’ın diğer girişim hızlandırıcı programlardan en büyük farkı gelir modeli ya da pazar büyüklüğü gibi etmenleri ikinci plana atarak fikre değer vermesi. Örneğin söz konusu üç girişim birer sosyal sorumluluk projesi de olabilir; ve eğer seçici kurul tarafından beğenilirlerse Hürriyet Grubu’ndan bağımsız olarak bu projelere finansal destek verilmesi de söz konusu. Yani seçilecek olan girişimlerden direkt olarak para kazanmaları beklenmiyor. 


Bunun haricinde Hürriyet Garage ilk duyulduğunda herkesin aklına Hürriyet’in içerik konusunda öne çıkmasından dolayı girişimlerin seçim aşamasında da benzer bir öncelik uygulanması konusu geliyor. Ancak Hürriyet Garage yetkilileriyle konuştuğumuzda böyle bir önceliğin söz konusu olmadığını aktardılar. Bir başka deyişle tüm girişim fikirlerinin şansı eşit.

İstanbul dışında düzenlenecek olan Girişim Kampı 5 gün sürecek !

Programın en çok öne çıkan özelliklerden biri Girişim Kampı. İstanbul dışında gerçekleşecek olan kamp boyunca internet girişimciliğinin önemli isimleri eğitimler verecek ve iş modeli oluşturma noktasında tecrübelerini aktaracak. Özetle Girişim Kampı boyunca çok sayıda girişimci yaşadıkları yerden uzak bir ortamda ve hızlı bir tempoda girişimcilikle ilgili eğitim almış olacaklar. Bu anlamda Girişim Kampı’nın Hürriyet Garage projesinin bir anlamda sosyal sorumluluk ayağı olduğunu da söyleyebiliriz.

Girişim Kampı ile ilgili Hürriyet Grubu’ndan Organizasyonal Gelişim Müdürü İnci Güvenç‘in görüşleri ise şu şekilde: “Hürriyet Garage’ın bizce genç girişimcilere en büyük katkısı Girişim Kampı olacak. 1 hafta boyunca verilecek yoğun eğitimler sayesinde girişimciler iş fikirlerini nasıl iş modeline dönüştürebileceklerini öğrenecekler. Kendi alanlarında uzman olan deneyimli mentörlerimiz de bu süreçte kendilerine destek verecek.”

Bu arada Güvenç’in program hakkındaki diğer aktardıkları ise şu şekilde: “Hürriyet Garage’nın kapıları üniversitede okuyan tüm girişimcilere açık, herhangi bir konu kısıtlaması da bulunmuyor. Katılımcılar çok teknik bir proje ile de başvurabilirler, hizmet odaklı bir proje ile de…”

Hürriyet Garage’ın sürekli olması planlanıyor

İlk döneminin ardından devam edilmesi planlanan Hürriyet Garage, Hürriyet Grubu gibi önemli bir ismi internet girişimciliğine bu denli yaklaştırması açısından oldukça önemli.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ülkemizdeki diğer hızlandırıcı programlardan birçok noktada ayrılan Hürriyet Garage’a başvuru için hurriyetgarage.com adresini kullanabilirsiniz.
Kaynak: webrazzi

Leave a Reply

Subscribe to Posts | Subscribe to Comments

En Kültürlüler

İzleyiciler

Alt Kategoriler

Asla Vazgeçmeyenler

- Güç ve güveni hep dışımda aradım. Ama bunlar, insanın içinden gelir ve hep oradadır.
(Sigmund Freud)

- Dünya üzerinde en güçlü silah, ateşlenmiş insan ruhudur.
(Marshall Foch)

- Onların peşinden gidebilecek cesaretiniz ve yeterli özgüveniniz varsa, bütün rüyalar gerçek olabilir.
(Walt Disney)
Blogger tarafından desteklenmektedir.

- Copyright © Kültür Yaşa -Metrominimalist- Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -