Posted by : Adsız 25 Mart 2014 Salı

Kanlı Nigar
Eskişehir gezim sırasında Eskişehir B.B. Sanat ve Kültür Sarayı'nda Kanlı Nigar Oyununa gittim. Keyifli saatler geçirdim.


Biraz geç yazma fırsatım olsa da Kanlı Nigar oyununu yazmak istedim. Daha önce duymuş olabilirsiniz ama gitmemişseniz tavsiye edeceğim eğlenceli bir oyun ve keyifli saatler geçireceğinize eminim. Farklı illerde farklı kişiler olacaktır elbette ama özellikle Eskişehir ekibinde oyunculuk bence çok çok iyiydi ve karakterlerin üzerine roller çok iyi oturmuştu. Daha sahneye çıkar çıkmaz oyuncu rolünü size yansıtıyor ve repliklerle görevini çok iyi yapıyor yani kafanızda oluşanları çok iyi canlandırıyor oyuncular, kendilerini tebrik edip detaylara ve konusuna geçiyorum.

Detaylar:

Yazan: Sadık ŞENDİL (Kimdir?)

Yönetmen: Münir CANAR (Kimdir?)
Münir CANAR
Geçmişi: 

  • Kanlı Nigar, Sadık Şendil'in yazdığı iki perdelik seyirlik bir oyundur.
  • Sadık Şendil'in yazdığı eser, ilk olarak Hayali Küçük Ali (Mehmet Muhittin Sevilen) tarafından bir Karagöz - Hacivat oyunu olarak kaleme alınmıştır.
  • İki saat 30 dakika süren Kanlı Nigar`ın ilk sahnelenmesi de, başrollerinde Münir Özkul ve Altan Karındaş'ın rol aldığı bir yapımla gerçekleşti. Bu oyunda İsmail Dümbüllü, "kavuğunu" Münir Özkul'a devretmiştir. Eserin 1968 ve 1981 yıllarında filme alınmış iki ayrı sürümü bulunmaktadır. Kanlı Nigar, 2008 Haziran ayında Türk - Amerikan Sanat Topluluğu tarafından New York Broadway'de ünlü Town Hall binasında da sergilendi.

Konusu: 
Nigar'ın bir yangında evi yanmıştır. Sermaye kızları ile kiralık ev aramaktadır. Kavuklu ona bir ev bulur. Nigar'ın eski müşterilerinden mahalli tipler eve gelmeye başlarlar. Yaşamı boyunca erkeklerden çok çekmiş olan Nigar, tanıştığı adamlara çeşitli tuzaklar kurar. Onları zor durumlara sokarak eğlenir. "Kadını fendi erkeği yendi!" düşüncesi, dramatik bir işlemeyle ön plana çıkarılır.

Umarım siz de memnun kalırsınız. Bundan sonraki gitmek istediğim bir oyunda Orhan Kemal'in ünlü kitabından uyarlanmış Murtaza Oyunu. Umarım onun yazısında da görüşürüz. 

Leave a Reply

Subscribe to Posts | Subscribe to Comments

En Kültürlüler

İzleyiciler

Alt Kategoriler

Asla Vazgeçmeyenler

- Güç ve güveni hep dışımda aradım. Ama bunlar, insanın içinden gelir ve hep oradadır.
(Sigmund Freud)

- Dünya üzerinde en güçlü silah, ateşlenmiş insan ruhudur.
(Marshall Foch)

- Onların peşinden gidebilecek cesaretiniz ve yeterli özgüveniniz varsa, bütün rüyalar gerçek olabilir.
(Walt Disney)
Blogger tarafından desteklenmektedir.

- Copyright © Kültür Yaşa -Metrominimalist- Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -