Posted by : Kürsü 29 Eylül 2014 Pazartesi

beş maymun
Size hiçte uzak gelmeyecek bir olay anlatacağım. Hayatınızın taa içinden. Ondan sonra anlayacaksınız hayattaki engeller nelerdir. İnsanın, en büyük engeli kendisidir derler, diyelim ki bunu aştık, ya sonra? Evet, çevre faktörü. Gelin şimdi Beş Maymun Hikayesi'yle, aslında tek sorunun kendisi olmadığını, baskıcı çevreden kurtulması gerektiğini anlatayım.


Beş maymun bir kafese yerleştirilir, ortaya bir merdiven kurulur. Kafesin tepesine de muzlar asılır. Herhangi bir maymun merdiveni tırmanarak muzları almak istediğinde, tüm maymunların üzerine su sıkılır. Sadece merdiveni çıkmaya çalışan maymun değil, diğerleri de bu soğuk sudan nasibini alır.

Sonra maymunlardan biri dışarı alınıp yerine yeni bir maymun (adı A olsun) konur. A’nın yaptığı ilk iş; muzlara ulaşmak için merdivene tırmanmak olur fakat diğer dört maymun buna izin vermez ve A’yı döverler. Daha sonra ıslanmış maymunlardan biri daha yeni bir maymunla (adı B olsun) değiştirilir.
Bazı maymunlar birkaç defa muza erişmeye çalışır ama sıkılan suyla hepsi ıslanır.Bir süre sonra içlerinden biri muza yöneldiğinde, diğer maymunlar onu hemen engellemeye başlar.
B merdivene yaptığı ilk atakta dayak yer. B’yi en istekli ve şiddetli döven, sonradan kafese giren maymun A’dır. Islak maymunlardan üçüncüsü de değiştirilir. Yeni gelen maymun da (adı C olsun) muza ulaşmaya çalışınca, dayağı yer.
Döven dört maymundan ikisinin; sonradan gelen A ve B’nin, yeni gelen maymun C’yi niye dövdükleri konusunda hiçbir fikirleri yoktur. Ama yine de onu döverler. Son olarak en başta ıslatılan maymunların dördüncü ve beşincisi de yenileriyle (D ve E) değiştirilir. Tepelerinde bir salkım muz olduğu halde hiçbiri merdivene yaklaşmaz.

Bu olay size tanıdığınız bir ülkeyi, şirketi ya da aileyi hatırlattı mı?

Nasıl bu duruma geliyoruz?

Maymunlar neyin yapılamayacağını dayak yiyerek öğrendi ve kendisinden sonra gelenlere zorla öğretti.Kendi içlerinde bir yapmama-yaptırmama kültürü oluşturdular.Maymunlar birlik ve beraberlik halinde başarısız olmanın iki kutsal şartını yerine getirdi. Düşündüklerini birbirlerine yaptırmadılar ve yaptıkları üzerine düşünmediler.Nasıl? Bütün bir hayata, çevrenize bir bakın…

Belki maymundan gelmedik ama nasıl da maymunlaşıyoruz değil mi?

One Response so far.

Leave a Reply

Subscribe to Posts | Subscribe to Comments

En Kültürlüler

İzleyiciler

Alt Kategoriler

Asla Vazgeçmeyenler

- Güç ve güveni hep dışımda aradım. Ama bunlar, insanın içinden gelir ve hep oradadır.
(Sigmund Freud)

- Dünya üzerinde en güçlü silah, ateşlenmiş insan ruhudur.
(Marshall Foch)

- Onların peşinden gidebilecek cesaretiniz ve yeterli özgüveniniz varsa, bütün rüyalar gerçek olabilir.
(Walt Disney)
Blogger tarafından desteklenmektedir.

- Copyright © Kültür Yaşa -Metrominimalist- Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -